Operacje żylaków kończyn dolnych

Zdrowe i piękne nogi to marzenie nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Niestety z różnych powodów coraz więcej osób narzeka na żylaki kończyn dolnych, które oprócz niekorzystnego wpływu na wygląd, są niebezpieczne dla zdrowia.

Mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji takich jak zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenie żylakowe podudzia, zator tętnicy płucnej i wielu innych problemów.

Z tego powodu pacjenci coraz częściej decydują się na operacyjne usuwanie żylaków, co wpływa korzystnie na zdrowie, komfort życia i estetykę wyglądu.

Operacja żylaków  – wskazania do zabiegu

Zabieg jest rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich nóg, ale najważniejszym wskazaniem jest aspekt zdrowotny. Operacja jest konieczna u osób z zaawansowaną chorobą, kiedy żyły nie są w stanie pełnić swojej funkcji prawidłowo.

Operacja żylaków kończyn dolnych – na czym polega zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym lub miejscowym – w zależności od wielkości operowanego obszaru i trwa ok. 2 godzin.

Małe żylaki, położone tuż pod skórą chirurg plastyczny usuwa wykonując niewielkie cięcia, które następnie zaszywa cienkim szwem.

Zamykanie niewydolnych żył najczęściej wymaga wykonania kilkucentymetrowych cięć skórnych. Jeśli chirurg ma do czynienia z niewydolnością i zalegającą krwią w poszerzonej żyle odpiszczelowej wielkiej, konieczne jest usunięcie tego naczynia w całości.

W tym celu wykonywane są dwa dodatkowe cięcia – w okolicy kostki przyśrodkowej i pachwinie. Następnie do żyły wprowadzana jest specjalna sonda.

W niektórych przypadkach w celu usunięcia żylaków stosowana jest krioterapia, która polega na ich zamrożeniu. Używa się do tego specjalistycznego przyrządu o końcówce, którą wprowadza się do wnętrza poszerzonych żył przez wcześniej wykonane cięcia skórne.

Inną metodą stosowaną najczęściej przy usuwaniu tzw. „pajączków” i pojedynczych żylaków jest skleroterapia. Polega ona na zamykaniu naczynek poprzez wielokrotne wstrzyknięcia do wnętrza żylaków specjalnych substancji, które powodują ich zamykanie oraz zanikanie.

operacje zylakow Laguna EsteticaOperacja żylaków – jak przygotować się do zabiegu?

Przed operacją niezbędne jest wykonanie następujących badań:

 • morfologia z grupą krwi,
 • wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR),
 • elektrolity (Na, K).

Rekonwalescencja – czyli jak postępować po zabiegu?

Pacjent pozostaje w szpitalu zwykle przez jedną noc. Szwy zdejmowane są po ok. 10 dniach od zabiegu.
Przez co najmniej 2 tygodnie od operacji należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, długiego siedzenia oraz stania.

Podczas snu najlepiej podkładać pod nogi wałek, tak aby znajdowały się one powyżej poziomu serca. Niezbędne jest również noszenie przeciwżylakowych pończoch uciskowych.

Operacje żylaków kończyn dolnych – przeciwwskazania

Zabiegowi nie powinny podawać się osoby:

 • z czynnym procesem zakrzepowym żył głębokich i niedrożnością żył,
 • ze skazami naczyniowymi,
 • zaburzeniami krzepliwości,
 • nieregulowanym nadciśnieniem tętniczym,
 • nieregulowaną cukrzycą,
 • infekcjami ropnymi skóry i śluzówek
 • kobiety w ciąży.

Możliwe komplikacje

Możliwe powikłania pooperacyjne to:

 • krwiaki w tkance podskórnej,
 • infekcje ran
 • opóźnione gojenie.

     +48 724 707 000
      info@lagunaestetica.pl