Leczenie trądziku

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wbrew pozorom nie występuje tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, ale także u osób dorosłych między 30- 40 rokiem życia.

Jest to choroba przewlekła, polegająca na zaburzeniu pracy aparatu włosowo – łojowego.
Trądzik pospolity (acne vulgaris)– czyli najpopularniejsza postać trądziku objawia się zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, grudkami, krostami, guzkami, pseudocystami i torbielami ropnymi, które umiejscawiają się w okolicach łojotokowych – na twarzy, plecach, dekolcie.

Przyczyny trądziku

Etiologia i patogeneza tej choroby jest złożona. Wpływ na jej występowanie ma wiele czynników, a najczęstsze z nich to:

 • przerost gruczołów łojowych i nadmierna produkcja łoju,
 • nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
 • problemy hormonalne – nadmiar androgenów, ale również zwiększona reaktywność gruczołów łojowych na obecność hormonów,
 • namnażanie się bakterii Propionbacterium acnes.

Rodzaje trądziku

Obok trądziku pospolitego – młodzieńczego i późnego, częstą odmianą jest również trądzik różowaty. Jest to poważna przewlekła choroba, która dotyka osób pomiędzy 30 a 60 rokiem życia.

Charakterystyczne objawy to rozległe rumieńce na policzkach, nosie i czole, a także niewielkie guzki na ustach.

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na trądzik różowaty wymienić można:

 • oparzenia słoneczne,
 • zmiany klimatu,
 • nadmierny wysiłek,
 • ekstremalne temperatury.

Objawy choroby nasila zła dieta:

 • pikantne przyprawy,
 • tłusty nabiał,
 • mięso,
 • napoje z kofeiną
 • alkohol.

Leczenie trądziku różowatego jest trudne i czasochłonne. Ważne są zarówno leki – zewnętrzne w formie maści, kremów, żeli, a także doustne oraz właściwa higiena i zdrowa dieta.

Inna postać choroby to trądzik niemowlęcy – występuje u ok 20% noworodków- częściej chłopców. Ten rodzaj trądziku przebiega łagodnie i najczęściej znika samoistnie w ciągu kilku tygodni. Objawia się krostkami, grudkami i zaskórnikami. Aby łagodzić objawy, należy używać delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych i unikać przegrzewania dziecka.

Najgroźniejszą odmianą jest trądzik chlorowy objawiający się nadmiernym zrogowaceniem naskórka. W efekcie powstają twarde zgrubienia, a w rozszerzonych porach czopują się masy rogowo – łojowe. Przyczyną tej postaci choroby są toksyny znajdujące się w powietrzu, wodzie, roślinach. Całkowite wyleczenie trądziku chlorowego jest niemożliwe, ale można zahamować jego rozwój.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku ustala lekarz dermatolog po dokładnym obejrzeniu zmian i przeprowadzeniu wywiadu z chorym. Najczęściej stosuje się leki zewnętrzne – maści, żele, kremy, o różnych substancjach aktywnych. Popularna grupa preparatów to te z nadtlenkiem benizolu, działające przeciwbakteryjnie i złuszczająco.

Inna grupa to produkty z kwasami – np. kwasem azelainowym. Ich działanie uzależnione jest od stężenia kwasu, które powinien ustalić lekarz. Skuteczne w leczeniu trądziku są również preparaty zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A – niektóre dodatkowo łączone są z antybiotykami.

Niekiedy konieczne jest stosowanie leków doustnych – antybiotyków, doustnych retinoidów lub hormonów. Oprócz preparatów typowo leczniczych, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja – dokładne oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie skóry.

W czasie terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować wysokie filtry – najlepiej 50+. Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe, pod warunkiem, że rozpoczniemy je jak najszybciej. Dzięki temu nie doprowadzimy również do powstania blizn potrądzikowych.

Recommend
Share
Tagged in

+48 724 707 000
info@lagunaestetica.pl