Operacje kosmetyczne zeza Gdynia zez rodzaje kosmetyka GdańskOperacje zeza

Zez to choroba objawiająca się nieprawidłowym położeniem gałek ocznych, czemu towarzyszy zaburzenie widzenia. Bezpośrednią przyczyną jest zła praca mięśni – jeden z nich ma przewagę czynnościową, dlatego gałka oczna odchyla się od osi optycznej.

Choroba zezowa pojawia się najczęściej w dzieciństwie, ale czasami dotyka osoby dorosłe – jest to zwykle powiązane z innymi chorobami oczu takimi jak: zaćma, choroby siatkówki i nerwu wzrokowego.

Można wyróżnić kilka rodzajów zeza:

  • zez rozbieżny – oko ucieka w stronę skroni,
  • zez zbieżny – oko ucieka w stronę nosa,
  • zez skośny – oko ucieka na dół lub do góry,
  • zez porażenny – związany z porażeniem mięśni

Operacja kosmetyczna zeza, pomaga odzyskać prawidłowe położenie oczu, co wpływa na estetykę wyglądu, ale również polepsza widzenie.
Operacji mogą poddać się osoby z chorobą zezową jednego lub obydwu oczu. W zależności od rodzaju zeza, zabieg polega na osłabieniu lub wzmocnieniu konkretnych mięśni zewnątrzgałkowych, które odpowiadają za poruszanie gałką oczną.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle ok. godziny i kończy się założeniem szwów.

Po zabiegu pacjent ma założony opatrunek, który zdjęty będzie dopiero następnego dnia. Kilka do kilkunastu dni po zabiegu, operowane oko może być zaczerwienione, opuchnięte i łzawiące. Przez kilka tygodni, pacjent powinien stosować krople przeciwzapalne.
Niewskazany jest wysiłek fizyczny, basen i przebywanie w miejscach, w których może dojść do zabrudzenia oka. Zwykle pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności i życia zawodowego po ok. 2 tygodniach od zabiegu. W przypadku pracy fizycznej, trzeba odczekać miesiąc.

Operacji nie powinny poddawać się osoby:

  • u których nie można zastosować narkozy,
  • z zaburzeniami krzepliwości krwi,
  • z infekcjami – szczególnie górnych dróg oddechowych.
Poznaj naszych lekarzy